top of page

   O CO TAK NAPRAWDĘ CHODZI?

 

 

Szkolna Giełda Papierów Wartościowych jest symulacyjną giełdą papierów wartościowych. Oznacza to, że na

SGPW  prowadzi się symulację obrotu papierami wartościowymi. Działalność ta polega na tym, że grupa osób zwanych „inwestorami” składa w Szkolnym Biurze Maklerskim (SBM) zlecenia na zakup lub sprzedaż papierów wartościowych (walorów), które są realizowane na podstawie wyników sesji Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Inwestorzy obracają fikcyjnymi sumami pieniędzy w związku z tym  ich zyski i straty są również fikcyjne. Daje to możliwość nauki inwestowania w papiery wartościowe bez ryzykowania własnych pieniędzy. Gra na SGPW aktywnym inwestorom może dostarczyć również wielu emocjonujących przeżyć.

Każdy inwestor rozpoczyna grę na Giełdzie z sumą 100 000,00 zł w portfelu inwestycyjnym. Na bieżąco prowadzona  jest lista rankingowa  inwestorów. Wyniki gry inwestorów podsumowywane są po zakończeniu każdego semestru nauki szkolnej. Najlepsi inwestorzy na końcu roku otrzymują nagrody od Dyrektora ZSEG.



 Podstawowe zadania Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych w Tarnowie
i sposoby ich realizacji.

Najważniejszym zadaniem SGPW jest przybliżenie uczniom ZSEG  trudnej tematyki rynku papierów wartościowych. 
Odbywa się to na dwa sposoby: pierwszy z nich to nauka poprzez inwestowanie na giełdzie, a drugi dla zainteresowanych uczniów to możliwość wzięcia udziału w kursie maklerskim i uzyskania licencji szkolnego  maklera oraz podjęcia pracy w SBM. 
Aktywny inwestor poznaje "na własnej skórze" specyfikę rynku papierów wartościowych, znaczenie terminów używanych na SGPW, poznaje również zasady analizy giełdowej. 
Daje to podstawy do samodzielnego inwestowania w przyszłości na prawdziwym rynku papierów wartościowych. Obrotem na 
SGPW kieruje bezpośrednio Szkolna Komisja Papierów Wartościowych.



Podobieństwa i różnice w funkcjonowaniu SGPW 
i Giełdy Papierów Wartościowych 
w Warszawie.


Założeniem tworzenia SGPW było maksymalne zbliżenie realiów inwestowania do istniejących na GPW w Warszawie. Cel ten został osiągnięty w bardzo dużym stopniu. 

Z punktu widzenia inwestora SGPW różni się od GPW w Warszawie przede wszystkim fikcyjnością zysków i strat. Do różnic należy również zaliczyć brak wpływu zleceń Inwestora na stan  rynku, nie jest to jednak z punktu  Inwestora ważna różnica ponieważ zlecenia na kwotę 100.000,00 zł nie wpływają znacząco na stan rynku GPW w Warszawie.

Do najważniejszych podobieństw należy identyczne jak na warszawskiej giełdzie przyjmowanie  i realizacja zleceń Inwestora, który zainwestuje takie same sumy pieniędzy w takie same papiery na GPW w Warszawie i Szkolnej Giełdzie, osiągnie taki sam wynik finansowy.

 

bottom of page