top of page

HISTORIA SGPW

Pomysł utworzenia Szkolnej Giełdy powstał wiosną 1995r. Inicjatorem pomysłu był uczeń II klasy Liceum Ekonomicznego kol. Artur Rzepka zainteresowany jedną z lekcji  rachunkowości p. mgr Anny Kielian związanej z omawianiem zagadnień dotyczących roli i funkcji papierów wartościowych w gospodarce rynkowej, wystąpił z inicjatywą uruchomienia w szkole symulacyjnej gry  giełdowej opartej na prawach i zasadach warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
W krótkim czasie od zgłoszenia pomysłu powstała grupa osób, zajmujących się tworzeniem Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych, w składzie Artur Rzepka, Piotr Rzepa i Daniel Smosna, która przekształciła się w "Szkolną Komisję Papierów Wartościowych" (SKPW). W maju 1995 Zarząd Szkolnej Komisji Papierów Wartościowych opracowała Regulamin, który zastał zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły mgr Jerzego Fereta w czerwcu 1995 r. Opracowano również znaki graficzne Szkolnej Giełdy, oraz wzór Bonu Prywatyzacyjnego. Nawiązano również współpracę z Krakowskim Domem Maklerskim Oddział w Tarnowie, którego maklerzy wygłosili wykłady w ramach zorganizowanego przez SKPW kursu maklerskiego. 22 czerwca 1995 odbył się pierwszy egzamin maklerski, który zdało pomyślnie sześciu uczniów ZSEG. W tym samym dniu zostały wręczone licencje pierwszym Maklerom SGPW.
 
W czasie wakacji '95 rozpoczęte zostały prace nad komputerowym programem obsługi biura maklerskiego. W związku z planowaną komputeryzacją pracy Szkolnego Biura Maklerskiego, wraz z początkiem roku szkolnego, Szkolna Komisja Papierów Wartościowych rozpoczęła poszukiwanie sponsora Giełdy.
 
Członkowie Komisji odwiedzili wiele tarnowskich banków i instytucji celem znalezienia sponsora, który pomógłby w wyposażeniu Szkolnego Biura Maklerskiego w sprzęt. Z niezbędną pomocą przyszedł Prezydent Miasta Tarnowa Pan Roman Ciepiela, który przekazał ZSEG kwotę 8.000,- zł na wyposażenie SBM.
 
12 października 1995r. odbyło się spotkanie Członków SKPW z Prezydentem RP Lechem Wałęsą przy okazji Jego wizyty w Tarnowie. Podczas tego spotkania Członkowie SKPW nadali Prezydentowi tytuł Honorowego Inwestora SGPW oraz wręczyli Bon Prywatyzacyjny nr 0001.
 
24 października 1995r. odbyło się uroczyste otwarcie SGPW z udziałem zaproszonych gości - przedstawicieli władz Miasta Tamowa oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania. Oficjalnego otwarcia SGPW dokonał Wiceprezydent Miasta Tamowa Mirosław Swoszowski. Podczas otwarcia, Dyrektor ZSEG p. mgr Jerzy Feret mianował Opiekuna Giełdy Panią mgr Annę Kielian oraz Prezesa Sądu Giełdowego Panią mgr Annę Gądek.
 
SBM w ZSEG rozpoczęło swoją działalność z dniem 6 listopada 1995 r. Od tego momentu zapisywano już inwestorów i rozliczano sesje na SGPW. W lutym 1996 rozpoczął się kolejny kurs maklerski zakończony egzaminem w dniu 4 czerwca 1996, który zdało 5 maklerów.
 
W roku szkolnym 95/96 SBM odwiedziło wielu gości miedzy innymi Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela oraz dyrektorzy tarnowskich szkół zaproszeni na obchody Dnia Kupca. Naszym gościem był również zespół Telewizji Edukacyjnej, który nakręcił program na temat SGPW. Program ten został wyemitowany w programie pierwszym Telewizji Polskiej. 4 czerwca 1996 odbył się egzamin maklerski I stopnia, a 14 czerwca SKPW zawiesiła działalność SGPW na okres wakacji.
 
W październiku 1996 obchodzono pierwszą rocznicę rozpoczęcia działalności SGPW. Z tej okazji SKPW zorganizowała promocję SGPW wśród uczniów ZSEG w ramach promocji odbył się konkurs na najskuteczniejszego inwestora SGPW i losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów. W promocji wzięły udział dwie tarnowskie firmy: Manpol Biuroserwis i Firma Handlowo-Usługowa Mur-Bet. Pula nagród w promocji wynosiła ponad 200 zł. W listopadzie 1996 Szkolna Komisja Papierów Wartościowych zorganizowała pokaz SGPW dla przedstawicieli szkół zainteresowanych współpracą z SGPW. Celem tego pokazu było rozpowszechnienie symulacyjnej gry giełdowej wśród uczniów innych szkół. W pokazie wzięło udział kilka szkół z woj. tarnowskiego oraz jedna z nowasądeckiego.
 
W 1996 roku nawiązano współpracę z następującymi szkołami:
 
Zespól Szkól Zawodowych im. M. Kopernika w Krynicy
 
Zespół Szkół Ekonomicznych w Bochni
 
Liceum Ekonomiczne przy ZSR w Wojniczu
 
Kolejny Egzamin maklerski dla uczniów ZSEG odbył się w dniu 19 lutego 1997. Był to egzamin I i II stopnia. W wyniku tego egzaminu licencję otrzymało 9 maklerów I stopnia i jeden makler II stopnia.
 
W dniach 24-26 marca 1997 SKPW przeprowadziła kurs maklerski dla uczniów ze szkół współpracujących z ZSEG. Wzięło w nim udział 20 uczniów tych szkól oraz dwie uczennice ZSEG. Kurs ten składał się z cyklu wykładów oraz zajęć praktycznych w SBM. Jednym z prowadzących kurs był przedstawiciel Beskidzkiego Domu Maklerskiego. Dzięki temu nawiązana została współpraca pomiędzy BDM a SKPW. Wykłady poprowadzili:
 
Makler Beskidzkiego Domu Maklerskiego - p. Dariusz Ciochoń
 
Prezes SKPW - kol. Artur Rzepka
 
Członek SKPW - kol. Daniel Smosna
 
Członek SKPW - kol. Piotr Rzepa
 
Makler SGPW II stopnia - kol. Artur Rojek
 
W ramach kursu uczestnicy odwiedzili Beskidzki Dom Maklerski O/Tarn ów, gdzie obserwowali przebieg dogrywek. Termin egzaminu i rozdania licencji wyznaczono na 10 kwietnia 1997. Wtedy też zostały rozdane licencje maklerom, którzy 19 lutego 1997 roku zdali egzamin.
 
W kwietniu '97 Członkowie SKPW podjęli starania o nawiązanie współpracy pomiędzy Szkolną Giełdą Papierów Wartościowych a Komisją Papierów Wartościowych i Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie.
 
W roku szkolnym 1999/2000 ówczesny zarząd SKPW, w składzie: Daniel Skrzelowski, Dominik Lizak i Łukasz Cholewiak, pod kierunkiem opiekunki SGPW - mgr Marzeny Malec-Witek, utworzyli stronę internetową Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych. Od tej pory strona ta, jest na bieżąco aktualizowana przez obecnie "panujący" zarząd SKPW.
 
W kwietniu 2000 roku SKPW zmieniła program do obsługi inwestorów. Stare oprogramowanie pochodzące z roku 1995 zawierało wiele błędów i przestało spełniać wymagania SKPW. Opracowanie nowego programu powierzono Panu Mariuszowi Międlarowi. Nowy program obsługiwany jest w środowisku Windows i pozwala na wykorzystanie danych zawartych w Internecie. Z uwagi na znaczną liczbę zarówno inwestorów jak i maklerów i specyfikę SGPW program został wyposażony również w archiwum danych.
 
Nowy bon prywatyzacyjny został wprowadzony został w kwietniu 2000 roku. Projekt bonu został opracowany przez kol. Daniela Skrzelowskiego, ucznia III klasy Liceum Ekonomicznego. W porównaniu do starego bonu całkowicie została zmieniona jego szata graficzna.
 
Przed powołanym w marcu 2000 r. Zarządem postawiono wiele zadań. Daniel Skrzelowski, Dominik Lizak i Łukasz Cholewiak bardzo dobrze wywiązali się z tego zadania. Udało się im wdrożyć nowy program do obsługi inwestorów, opracować nowy wzór Bonu Prywatyzacyjnego, odnowić kontakty ze współpracującymi wcześniej szkołami i nawiązać stosunki z kolejnymi. Za kadencji tego Zarządu wyszkolono 30 maklerów I stopnia i 6 II stopnia. Do ewidencji inwestorów wpisano ponad sto nowych osób. W związku z problemami finansowymi za duży sukces należy uznać przeprowadzenie remontu w Szkolnym Biurze Maklerskim.
 
 
W listopadzie 2000 roku zaszła konieczność zmiany programu do obsługi inwestorów. Modyfikację programu powierzono Panu Mariuszowi Międlarowi. Nowy, udoskonalony program obsługiwany jest w środowisku Windows i pozwala na wykorzystanie danych zawartych w Internecie. Z uwagi na znaczną liczbę inwestorów jak i maklerów i specyfikę SGPW program został wyposażony również archiwizację danych.
 
4 grudnia 2000r wraz z obchodami "Dnia kupca" świętowaliśmy w naszej szkole "piąte urodziny" Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych. Uroczystość tę uświetnili swą obecnością:
 
Pan Jan Kiełbasa - Przedstawiciel Beskidzkiego Domu Maklerskiego
 
Pan Artur Rzepka - pierwszy prezes SGPW
 
Pan Daniel Smosna - jeden z założycieli SGPW
 
uczniowie wraz z nauczycielami z filii SGPW z Krakowa, Rzeszowa, Wojnicza i Krynicy
 
Otwarcia uroczystości dokonał dyrektor szkoły - Pan mgr Jerzy Feret uderzeniem w dzwon giełdowy oraz krótkim przemówieniem. Następnie głos zabrał absolwent naszej szkoły - Artur Rzepka, który w swoim wystąpieniu przestawił szczegóły powstania SGPW oraz krótką historię jej działalności na przełomie 5 lat.
 
W świetlicy szkolnej dyrektor szkoły oficjalnie podziękował odchodzącemu zarządowi SGPW, powołał nowy zarząd. Stanowisko Prezesa SKPW objął Mirosław Jarosz uczeń kl. III C, który powołał swoich zastępców: Piotra Brożka (kl. III C i Iwonę Misiaszek (kl. III C). Podczas trwania kadencji nowego zarządu powstały 4 filie Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych:
 
w Zespole Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie,
 
w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie,
 
w Zespole Szkół Ekonomicznych we Wrocławiu,
 
w Szkole Organizacji i Zarządzania w Cieszynie.
 
Oraz wręczył nagrodę dla najlepszego inwestora SGPW w roku szkolnym 2000/2001 - Dominik Lizak z klasy IV M Liceum Ekonomicznego.
 
 
 
Od lewej stoją: v-ce prezes Dominik Lizak, prezes Daniel Skrzelowski, (u góry) v-ce prezes Łukasz Cholewiak (ustępujący zarząd z klasy IVM LE). Nowy zarząd, od prawej: v-ce prezes Piotr Brożek, v-ce prezes Iwona Misiaszek, prezes Mirosław Jarosz (wszyscy z klasy IIIC LE).
 
 
Od lewej stoją: Zastępca Prezesa Piotr Brożek, Opiekun p. mgr Marzena Malec-Witek, Zastępca Prezesa Iwona Misiaszek i Prezes Mirosław Jarosz.
 
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbył się I Turniej Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych. W turnieju uczestniczyły 4 drużyny: dwie z naszej szkoły: z klasy III C LE i klasy III B LE, jedna z filii SGPW z Wojnicza i jedna z filii SGPW z Krakowa. Uczniowie zmagali się z trudnymi zagadnieniami ryku papierów wartościowych w trzech etapach konkursu. W skład komisji konkursowej wchodzili:
 
Pan Jan Kiełbasa - Przedstawiciel Beskidzkiego Domu Maklerskiego
 
Pan Artur Rzepka - pierwszy prezes SGPW
 
Pan Daniel Smosna - założyciel SGPW
 
Laur zwycięstwa przypadł uczniom klasy III C Liceum Ekonomicznego. Opiekun SGPW - mgr Marzena Malec-Witek wręczyła zwycięskiej drużynie nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.
 
Dnia 21 czerwca 2001 r. gościł w naszej szkole wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Pan Ryszard Czerniawski.
 
 
W uroczystej wizycie uczestniczyli:
 
Prezydent Tarnowa - Pan Józef Rojek
 
Starszy wizytator Kuratorium Oświaty - Pani Urszula Blicharz
 
Dyrektor ZSEG - Pan Jerzy Feret
 
Wicedyrektor ZSEG - Pani Magdalena Naleźny
 
Opiekunowie SGPW - Pani Marzena Malec-Witek i Pani Dorota Bargieł-Kurowska
 
Zarząd SGPW - Mirosław Jarosz, Piotr Brożek i Iwona Misiaszek
 
nauczyciele i młodzież naszej szkoły
 
Celem wizyty było oficjalne przekazanie w imieniu WGPW dziesięciu zestawów komputerowych oraz oryginalnych biurek maklerskich, które były do tej pory na wyposażeniu warszawskiej giełdy.
 
"Przez te biurka przeszły miliardy złotych, które inwestowali giełdowi inwestorzy, teraz meble te będą służyć szkolnym graczom..." - mówił wiceprezes Pan Ryszard Czerniawski.
 
Poparł on szkolna inicjatywę, pozwalającą młodym ludziom dobrze przygotować się do inwestowania na giełdzie i zarabiania pieniędzy. Podczas spotkania z Młodzieżą Pan wiceprezes Czerniawski oraz Pan Prezydent Rojek otrzymali bony prywatyzacyjne na wirtualną sumę 20 tysięcy złotych, środki te będą mogli zainwestować na szkolnej giełdzie. Nadano im również tytuły Honorowych Inwestorów SGPW.
 
Dyrektor ZSEG wręczył nagrodę dla najlepszego inwestora Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych w roku szkolnym 2000/2001. Najlepszym inwestorem została uczennica klasy IIIC Liceum Ekonomicznego Wioletta Stus.
 
Opiekun SGPW - Pani mgr Dorota Bargieł-Kurowska przedstawiła scenariusz II Turnieju Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych skierowanego do młodzieży szkół średnich. Głównymi nagrodami w powyższym turnieju będą zestawy komputerowe darowane przez Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.
 
Po spotkaniu z młodzieżą wiceprezes WGPW wraz z prezydentem Tarnowa dokonali uroczystego przytwierdzenia pamiątkowej tabliczki "STANOWISKO MAKLERSKIE na GIEŁDZIE PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH w Warszawie w LATACH 1991-2000" na jednym ze stanowisk maklerskich.
 
Tegoż dnia odbyła się również lekcja pokazowa dotycząca funkcjonowania rynku kapitałowego. Lekcja została przygotowana przez nauczycieli naszej szkoły: Panią mgr Dorotę Koptiew i Panią mgr Marię Wantuch wraz z klasą II M Liceum Ekonomicznego.
 
Nad całością przebiegu spotkania czuwali jego organizatorzy:
 
Pani dyrektor mgr Magdalena Naleźny,
 
opiekunki SGPW : mgr Marzena Malec-Witek i mgr Dorota Bargieł-Kurowska
 
Zarząd SGPW
 
21 czerwca 2001 r. dyrektor ZSEG - mgr Jerzy Feret, opiekunowie i zarząd SGPW byli gośćmi lokalnego radia PLUS.
 
3 grudnia 2001 r. odbył się II Turniej Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych.
 
W turnieju wzięły udział cztery 3 - osobowe drużyny z następujących szkół:
 
Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
 
Zespół Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Zakopanem
 
Zespół Szkół Zawodowych w Dąbrowie Tarnowskiej
 
Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie
 
 
 
Turniej składał się z trzech etapów. Każdy z etapów miał na celu wyeliminowanie jednej - najsłabszej drużyny. Przed rozpoczęciem turnieju wszystkie pytania były oficjalnie wymieszane.
 
Zwycięską drużyną okazali się reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomicznych z Rzeszowa, którzy otrzymali dwa zestawy komputerowe oraz plecaki.
 
W świetlicy szkolnej dyrektor szkoły oficjalnie podziękował odchodzącemu zarządowi SGPW, powołał nowy zarząd. Stanowisko Prezesa SKPW objęła Joannę Janiszewską - kl. III M, która powołała swoich zastępców: Katarzynę Majer - kl. III B, Mariusza Wójcika - kl. III M, Łukasza Łabędzia - kl. III B.
 
W roku szkolnym 2002/2003 dokonano zmianę loga. Opracował je nasz kolega Mariusz Wójcik.
 
 
Opracowano nowy wzór bonu prywatyzacyjnego:
 
 
 
10 września 2002 gościliśmy w radiu MAX. Zarząd, opiekun i 1 inwestor udzielili wywiadu na temat działalności SGPW. Emisja audycji stworzonej przez red. Justynę Świderską została wyemitowana dnia 27 listopada 2002 roku o godz. 17:10 .
 
 
Od lewej: v-ce prezes Mariusz Wójcik, red. Justyna Świderska, v-ce prezes Joanna Janiszewska, v-ce prezes Katarzyna Majer, prezes Łukasz Łabędź, najlepszy inwestor SGPW Krystian Bąk.
 
Z dniem 1 września 2002 roku powołano nowy zarząd. Stanowisko Prezesa SKPW objął Łukasz Łabędź ucz. kl. IV B, który powołał swoich zastępców: Katarzynę Majer ucz. kl. IV B, Mariusza Wójcika ucz. kl. IV M i Joannę Janiszewską ucz. kl. IV M.
 
5 grudnia 2002 r. odbył się III Turniej Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych.
 
W turnieju wzięło udział osiem 3 - osobowych drużyn z Tarnowa z następujących szkół:
 
Zespół Szkół Społecznych
 
Zespół Szkół Odzieżowych
 
Zespół Szkół Medycznych
 
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
 
III Liceum Ogólnokształcące
 
Tarnowskie Centrum Edukacji
 
Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych (reprezentacja z naszej szkoły)
 
Turniej składał się z 4 etapów, z których kolejno eliminowane były drużyny, które uzyskały najmniejszą ilość punktów.
 
Wyniki III Turnieju Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych wyglądały następująco:
 
I miejsce - Tarnowskie Centrum Edukacji
 
II miejsce - Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych
 
III miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
 
21 października 2003 r. gościliśmy w Warszawskej Giełdzie Papierów Wartościowych
 
W wizycie uczestniczyli: zarząd SGPW (Katarzyna Majer oraz Łukasz Łabędź), najlepszy spośród inwestorów Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych w roku szkolnym 2002/2003 - Krystian Bąk z kl. IV B oraz kilku maklerów prężnie działających w ramach naszej instytucji. Opiekunem wycieczki był mgr Mirosław Jędrusiak.
 
O godzinie 10.30 dotarliśmy na ul. Książęcą, gdzie mieści się siedziba Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Nowoczesny budynek Centrum Giełdowego wywarł na nas ogromne wrażenie. Elegancja i komfort poszczególnych pomieszczeń wzbudził w każdym zachwyt. Na początki wizyty w WGPW - w sali audiowizualnej - zobaczyliśmy bardzo ciekawy pokaz slajdów, które obrazowały graficznie istotę funkcjonowania rynku kapitałowego, a w szczególności samej giełdy. Następnie oglądaliśmy film pt.: "Co ty wiesz o zarabianiu?". Film powstał na kanwie amatorskiego materiału uczniów szczecińskiego liceum, który zdobył nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie dla młodzieży ogłoszonym przez GPW w Warszawie.
 
 
Kolejno nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia oraz zwiedzanie "parkietu giełdowego".
 
 Nie brakuje tam również mosiężnego dzwonu giełdowego...
 
Znajduje się w nim kilka tablic elektronicznych, na których wyświetlane są aktualnie notowania spółek giełdowych, kur
sy walut itp

 

... oraz rzeźby "Byka" - symbolu hossy na giełdzie papierów wartościowych.
 
Po interesującej i kształcącej wizycie w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z ogromną chęcią i zapałem zwiedziliśmy stolicę.
25 listopada 2003 roku
 
W Biurze Maklerskim ZSEG odbył się konkurs na stanowisku prezesa Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych. Do udziału w nich zgłosiło się pięciu kandydatów: Krzysztof Łątka z kl. IV B LE, Łukasz Malinowski z kl. IV B LE, Kamil Stelmach z kl. IV B LE, Joanna Górska z kl. II H oraz Krystyna Rachwał z kl. II H.
 
Ww. osoby kolejno przedstawiały własną wizję kadencji oraz odpowiadały na pytania stawiane przez Komisję Konkursową.
 
W skład komisji wchodziły następujące osoby:
 
1. v-ce dyrektor Magoster Magdalena Naleźny
 
2. mgr Marzena Malec - Witek
 
3. mgr Barbara Pochroń
 
4. mgr Mirosław Jędrusiak
 
5. prezes SKPW Łukasz Łabędź
 
6. v-ce prezes SKPW Katarzyna Majer
 
Po naradzie komisja zdecydowała, że najlepszym kandydatem na prezesa jest kol. Łukasz Malinowski z kl. IV B LE.
 
Dnia 5 grudnia 2003 roku
 

W świetlicy szkolnej v-ce dyrektor szkoły - mgr Magdalena Naleźny - oficjalnie podziękowała odchodzącemu zarządowi SKPW i przekazała władzę w ręce nowego prezesa Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych - Łukasza Malinowskiego z kl. IV B LE, który powołał na swoich zastępców: Kamila Stelmacha z kl. IV B LE oraz Joannę Górską z kl. II H.
 
 
Dnia 5 grudnia 2003 roku o godzinie 11:30 w naszej szkole odbył się IV Turniej o Wiedzy Rynku Papierów Wartościowych.
 
W konkursie wzięły 3 - osobowe drużyny z następujących szkół:
 
1. Zespół Szkół Agrotechnicznych i Samochodowych w Tarnowie
 
2. Zespół Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Tarnowie,
 
3. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie,
 
4. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie,
 
5. Zespół Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Tarnowie,
 
6. Zespół Szkół Społecznych w Tarnowie,
 
7. Tarnowskie Centrum Edukacji w Tarnowie,
 
8. VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Medycznych w Tarnowie,
 
9. VII Liceum Profilowane w Zespole Szkół Budowlanych w Tarnowie,
 
10. Liceum Ekonomiczno w Zespole Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie.
 
Konkurs składał się z czterech etapów. Każdy z etapów miał na celu wyeliminowania drużyn, które zyskały najmniejszą liczbę punktów.
 
W wyniku zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
 
1. I miejsce - Tarnowskie Centrum Edukacji w Tarnowie
 
2. II miejsce - Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie
 
3. III miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie
 
Uczniowie wraz z opiekunami z w/w szkół otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Biuro Maklerskie Przy BPH w Tarnowie, Urząd Miasta Tarnowa, Hurtownię Artykułów Papierniczych "BOSS" w Tarnowie oraz Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie.
 
7 września 2004 r.
 
Gościliśmy w Naszej szkole uczniów wraz z nauczycielami z różnych szkól w Turyngii Jednym z wielu punktów ich wizyty było zapoznanie się z działalnością Szkolnego Biura Maklerskiego. Zarząd Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych w kilku zdaniach przedstawił historię powstania oraz działalność SGPW.
 
Opiekunowie niemieckiej młodzieży otrzymali również bony prywatyzacyjne na wirtualną sumę 20 tys. zł, które chętnie zainwestowali (składając zlecenia kupna papierów wartościowych) na naszej szkolnej giełdzie. Nadano im także tytuły "Honorowych Inwestorów SGPW". Młodzież wraz z opiekunami dokonała pamiątkowych wpisów w kronice SBM.
  
    
 
W wizycie uczestniczyli: Goście z Niemiec; wice dyrektor ZSEG - Pani Magdalena Naleźny; opiekunowie SGPW - Pani Marzena Malec-Witek i Pani Dorota Bargieł-Kurowska; nauczyciele j. niemieckiego - Pani Justyna Krzoska i Pani Barbara Flis, zarząd SGPW: Łukasz Malinowski i Kamil Stelmach, a także młodzież naszej szkoły oraz Łukasz Łabędź (były uczeń i prezes SGPW).
 
6 październik 2004
 
Gościliśmy w naszej szkole uczniów wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystycznych z Zakopanego. Zaproszonych gości zapoznaliśmy z działalnością Szkolnego Biura Maklerskiego. Prezes SGPW przedstawił zasady działalności oraz historię Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych.
 
 
 
Nauczycielom z Zakopanego wręczono bony prywatyzacyjne, na wirtualną kwotę 20 tys. zł., które inwestując na naszej giełdzie nadano im tytuły "Honorowych Inwestorów SGPW". Goście dokonali również pamiątkowych wpisów do kroniki Szkolnego Biura Maklerskiego.
 
8 listopad 2004
 
W Biurze Maklerskim ZSEG odbył się konkurs na stanowisko prezesa Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych. Do udziału w nim zgłosiło się trzech kandydatów: Bartosz Wolańczyk II TE, Krzysztof Piątek II TE, Anna Kaczor II TE. Ww. osoby, po napisaniu testu kompetencji, kolejno przedstawiały własną wizję kadencji oraz odpowiadały na pytania stawiane przez Komisję Konkursową.
 
W skład komisji wchodziły następujące osoby:
 
v-ce dyrektor mgr Magdalena Naleźny
 
mgr Marzena Malec - Witek
 
mgr Dorota Bargieł - Kurowska
 
mgr Barbara Sowińska-Pochroń
 
Prezes SGPW Łukasz Malinowski
 
Po naradzie komisja zdecydowała, że najlepszym kandydatem na prezesa jest: kol. Krzysztof Piątek.
 
 
 
Dnia 3 grudnia 2003 roku
 
W świetlicy szkolnej dyrektor szkoły - Pan mgr Jerzy Feret - oficjalnie podziękował odchodzącemu zarządowi SKPW i przekazał władzę w ręce nowego prezesa Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych - Krzysztofowi Piątek z kl. II TE, który powołał na swoich zastępców: Bartosz Wolańczyka z kl. II TE, Anne Kaczor z kl. II TE.
 
Dnia 3 grudnia 2004 roku o godzinie 1100 w naszej szkole odbył się V Turniej o Wiedzy Rynku Papierów Wartościowych.
 
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Samochodowych w Tarnowie,
 
Zespół Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Tarnowie,
 
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie,
 
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie,
 
Zespół Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Tarnowie,
 
Zespół Szkół Społecznych w Tarnowie,
 
Tarnowskie Centrum Edukacji w Tarnowie,
 
VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Medycznych w Tarnowie,
 
Liceum Ekonomiczno w Zespole Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie.
 
Konkurs składał się z czterech etapów. Każdy z etapów miał na celu wyeliminowanie drużyn, które uzyskały najmniejszą liczbę punktów.
 
W wyniku zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
 
I miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie
 
II miejsce - Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie
 
III miejsce - Zespół Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Tarnowie
 
 
 
Uczniowie wraz z opiekunami z wyżej wymienionych szkół otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Biuro Maklerskie Przy BPH w Tarnowie, Urząd Miasta Tarnowa, Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., Beskidzki Dom Maklerski oraz Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie.
 
Od 3 października 2005 transakcje giełdowe realizowane są za pomocą serwisu internetowego http://www.doakcji.pl
 
Dotychczasowa wartość bonu prywatyzacyjnego 20 000 PLN, w roku szkolnym 2005/2006 zostanie zwiększona do 100 000 PLN
 
10 lat temu, 24 października 1995 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie SGPW, którego dokonał ówczesny wiceprezydent Miasta Tarnowa Pan Mirosław Swoszowski.
 
29 listopada 2005 r. o godz. 10.30 świętowaliśmy w naszej szkole Dziesiąte Urodziny SGPW.
Uroczystość tę uświetnili swą obecnością wspaniali goście m.in. Pan Wojciech Magdoń - wiceprezydent miasta Tarnowa, Pan Jan Kiełbasa – dyrektor POK Beskidzkiego Domu Maklerskiego, goście z Bułgarii: Pan G.Goranov, Pani T.Gadaleva z Private Bussines Secondary School Eurostandart w Sofii, którzy przybyli do naszej szkoły z wizytą roboczą, w związku z realizacją projektu w ramach Socrates Comenius, a także uczniowie wraz z nauczycielami z zaproszonych szkół średnich z miasta Tarnowa.
 
                           
 
Uroczystość rozpoczęły opiekunki SGPW: mgr Marzena Malec-Witek i mgr Dorota Bargieł-Kurowska powitaniem zaproszonych gości, po czym oddały głos dyrektorowi szkoły mgr Jerzemu Feretowi, który krótkim przemówieniem oraz uderzeniem w dzwon giełdowy dokonał uroczystego otwarcia obchodów 10 rocznicy powstania SGPW. Opiekunki SGPW przypomniały ważniejsze osiągnięcia SGPW na przełomie 10 lat. W swoich wypowiedziach wspomniały również o istniejącej już od 6 lat tradycji organizacji turnieju wiedzy o rynku papierów wartościowych.
 
Następnie głos zabrał wiceprezydent miasta Tarnowa Pan Wojciech Magdoń, który w kilku zdaniach poparł inicjatywę organizowania turnieju, obejmującego wiadomości z zakresu rynku kapitałowego, zachęcał młodzież do ciągłego pogłębiania wiedzy w tym kierunku. Pan wiceprezydent złożył również życzenia urodzinowe, wszystkim osobom zaangażowanym w pracę na rzecz SGPW w naszej szkole.
 
 
 
Oficjalnego otwarcia VI Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych dokonała Pani wicedyrektor szkoły mgr Magdalena Naleźny.
 
W konkursie wzięły udział 3-osobowe drużyny z następujących szkół:
 
1) Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie,
 
2) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie,
 
3) Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie,
 
4) Zespół Szkół Społecznych w Tarnowie,
 
5) VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Medycznych w Tarnowie,
 
6) Liceum Ekonomiczne w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.
 
Uczniowie zmagali się z trudnymi zagadnieniami rynku papierów wartościowych w czterech etapach konkursu wg załączonego scenariusza.
 
 
W wyniku zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
 
I miejsce - Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie
 
II miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie
 
III miejsce - Zespół Szkół Społecznych w Tarnowie
 
Uczniowie wraz z opiekunami z w/w szkół otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Beskidzki Dom Maklerski w Bielsku-Białej, Urząd Miasta Tarnowa. Nagrody wręczyła wicedyrektor szkoły mgr Magdalena Naleźny wraz z opiekunkami SGPW.
 
                
Punktem kulminacyjnym i jak się okazało największą atrakcją tegorocznej uroczystości był tort urodzinowy, którym zostali obdarowani wszyscy uczestnicy uroczystości. Uczniowie z klas II TE i III TE Technikum Ekonomicznego, kibicujący naszej drużynie otrzymali słodycze oraz pamiątkowe gadżety.
 
 
Nawiązanie współpracy z największym w Polsce niebankowym Domem Maklerskim „PENETRATOR” (mającym swoją siedzibę w Krakowie). W efekcie tej współpracy opracowano koncepcję, regulamin oraz harmonogram przebiegu nowej edycji Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych. Odbyły się 3 spotkania z przedstawicielami DM „Penetrator”:
 
# w październiku - spotkanie robocze z, na którym zarząd SGPW zaprezentował pracę giełdy od początku jej istnienia
 
# w grudniu-spotkanie z młodzieżą (i opiekunami) ze szkół zainteresowanych udziałem w turnieju oraz organizatorami: DM „PENETRATOR”, ZSEG, Beskidzkim Domem Maklerskim
 
# w styczniu – inauguracja turnieju, w którym bierze udział 9 zespołów z 5 tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych
 
Czas trwania turnieju: od 4 stycznia do 30 marca 2007 roku.
 
Kontynuacja współpracy z Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego, w wyniku której Szkolne Biuro Maklerskie pozyskało darowiznę wysokości 1000 zł na modernizację sprzętu komputerowego.
Udział w 5 edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG5), której głównym organizatorem jest Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, działająca przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zaś patronat honorowy obejmuje Prezydent RP. Udział wzięły 2 drużyny z klas III TE, III TF, IV TE.
 
SUKCES: drużyna w składzie Mariusz Łata (III TF), Paweł Rzeszuto oraz Jakub Ciepiela (III TE) zajęła II miejsce spośród ponad 2000 drużyn z całej Polski oraz kilku drużyn z Litwy i Ukrainy.
 
VII Turniej Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych
 
Młodzi biją WIG 20
 
W piątek 30 marca 2007 roku zakończył się VII Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych. Najlepsza drużyna uzyskała od 4 stycznia w Grze Giełdowej wynik 17,33% to blisko dwa i pół razy lepiej niż WIG 20 w tym okresie (7,17%).
 
Wielki finał Turnieju odbył się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. W finale walczyło 5 najlepszych drużyn.
 
Turniej składał się z dwóch części: części praktycznej - Gra Giełdowa oraz części teoretycznej- Quiz, rozegranej w finale.
 
W części praktycznej drużyny przez blisko trzy miesiące rywalizowały w rankingu w Grze Giełdowej w DoAkcji. Drużyny inwestowały w okresie od 4 stycznia do 23 marca 2007 roku i rywalizowały w rankingu TWG2007.
 
Lepsi niż WIG 20
 
Trzy pierwsze drużyny w rankingu uzyskały wynik powyżej 13,0% (patrz tabelka poniżej) . Wielkie brawa!!! WIG 20 w tym samym okresie uzyskał wynik 7,17%.
 
W finale drużyny prezentowały swoje strategie inwestycyjne realizowane w trakcie Gry Giełdowej oraz odpowiadały na pytania teoretyczne.
 
Zaciętą rywalizację w finale wygrała Drużyna TWGZEG003 z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych. GRATULUJEMY!
 
O zwycięstwie zadecydowało ostatnie w pytanie w dogrywce rozegranej pomiędzy drużynami z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.
 
Skuteczne strategie?
 
W doborze spółek decydowała analiza fundamentalna a o zakupie akcji konkretnej spółki często decydowało kryterium niskiej ceny (wcześniejszy spadek miał być gwarancją odbicia). Drużyny znacznie różniły się podejściem do ryzyka, częstością zakupów oraz liczbą spółek w portfelu.
 
Zwycięska drużyna (w rankingu zajęli trzecie miejsce) kierowała się analizą branż stawiając w styczniu na branżę budowlaną, a w marcu na przemysł lekki i branżę informatyczną. Jedna z drużyn przekonująco uzasadniała swoje decyzje analizą perspektyw rozwoju dla konkretnych spółek.
 
Część drużyn wskazywała na posługiwanie się analizą techniczną ("gra na trend" , "Świece"). Niektóre otwarcie przyznały się (doceniamy odwagę) do strategii opartych o intuicje i zawierających elementy hazardu.
 
Generalnie przeważały krótkie lub bardzo krótkie inwestycje (najkrótsza, dodajmy zyskowna, inwestycja trwała 3 minuty! ). Wszystkie drużyny miały problem z oceną momentu sprzedaży akcji(sprzedawali albo za wcześnie albo za późno) szczególnie niebezpieczny i często brzemienny w skutkach był brak jasnych kryteriów sprzedaży w momencie spadku cen.
 
Nagrodzony wysiłek
 
Główną nagrodą w konkursie były Kupony Inwestycyjne ufundowane przez Dom Maklerski PENETRATOR SA uprawniające do otrzymania wkładu inwestycyjnego na rachunku w DM PENETRATOR SA.
 
Dodatkowo DM PENETRATOR ufundował nagrody rzeczowe i książkowe a także prenumeraty miesięcznika nasz Rynek Kapitałowy.
 
Zwycięzcą i wszystkim uczestnikom Turnieju życzymy powodzenia w prawdziwej grze na giełdzie i gorąco zachęcamy do przemyślenia i dalszego doskonalenia swoich strategii.
 
Mamy nadzieję, że w kolejnej VII edycji Turnieju weźmie udział dużo więcej drużyn a rywalizacja będzie stała na równie wysokim poziomie i będzie równie zacięta.
 
Ostateczne wyniki
 
Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco:
 
 
 
GALA VII EDYCJI TWG
   
 
GALA V EDYCJI SIGG - 25 kwietnia 2007
 
 
 
Rok 2007/08
 
30 października 2007 r. z ZSEG w Tarnowie odbyła się uroczysta inauguracja turnieju połączona z prelekcją przeprowadzoną przez przedstawicieli DM "PENETRATOR" z Krakowa. Tematyka prelekcji dotyczyła najistotniejszych informacji o rynku kapitałowym, bezpośrednio związanych z praktycznym inwestowaniem.
Turniej przebiegał 2 etapowo (cześć praktyczna i teoretyczna), a przeprowadzony został w okresie o 5 listopada do 14 marca.
 
Na rozgrywce finałowej obecni byli:
 
Pan Grzegorz Sudzik - Naczelnik Wydziału Produktów Internetowych DM "PENETRATOR" z Krakowa,
Pan Jan Kiełbasa - Dyrektor Punktu Obsługi Klienta o/Tarnów Beskidzkiego Domu Maklerskiego,
Pan Jerzy Feret - Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie,
Pani Magdalena Naleźny - wicedyrektor ZSEG,
Pani Dorota Bargieł-Kurowska oraz Pani Marzena Malec-Witek - nauczycielki w ZSEG,
Uczniowie wraz z opiekunami ze szkół biorących udział w turnieju.
 
Klasyfikacja finałowa VIII Turnieju Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych:
 
I miejsce – ZSEG-04 - z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych
 
II miejsce – ZSOT-03 - z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
 
III miejsce – ZSO2-06 - z Zespółu Szkół Ogólnokształcących Nr 2



17 stycznia 2008 roku została oddana do użytku nowa strona internetowa SBM oraz Turnieju Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych.
 
18 stycznia 2008 roku została przekazana władza nowemu zarządowi, który tym samym przejął wszystkie obowiązki dotyczące zarządzania Szkolną Giełdą Papierów Wartościowych. W skład nowego zarządu wchodzili: Rafał Nowak - prezes SGPW, Łukasz Boksa - wiceprezes SGPW, Tomasz Wójcik - wiceprezes SGPW (wszyscy uczniowie klasy II TE) oraz Paweł Chrzanowski - wiceprezes SGPW, uczeń klasy II PE.
 
 
Poznaliśmy zwycięzców Szkolnego Turnieju Giełdowego 2013!
 
W wyniku zaciętej rywalizacji: I miejsce zdobył zespół: Dorota Mondel , Aneta Prędota - kl.1TE, II miejsce: Rafał Okaz , Rafał Grzeszczuk  - kl.1TE,  III miejsce: Aneta Janik, Natalia Świątek - kl.1 TE.
 
 
Szkolny Turniej Giełdowy skierowany był do klas pierwszych i drugich technikum przy ZSEG. Składał się on z 2 części: I - Eliminacji – podczas których 28 dwuosobowych zespołów rozwiązywało test, dotyczący sprawdzenia podstawowej wiedzy z zakresu rynku kapitałowego (eliminacje odbyły się 1 marca 2013 r.). II - Finału – do którego zakwalifikowało się 6 zespołów z najlepszymi wynikami z testu (finał odbył się 22 marca 2013 r.)
 
Część finałową rozpoczęły wystąpienia poszczególnych zespołów, które referowały przy wsparciu prezentacji multimedialnych niżej wymienione tematy: - „Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie”. - „Inwestorzy giełdowi oraz ich strategie inwestycyjne”. - „Akcje”. - „Domy maklerskie”. - „Fundusze inwestycyjne”. - „Zlecenia, czyli jak kupić i sprzedać papiery wartościowe?”.
 
Po prezentacjach odbył się Quiz wiedzy giełdowej, podczas którego  zespoły odpowiadały na pytania pogrupowane w zestawy z 3 kategorii: - „organizacja rynku kapitałowego”, - „giełda”, - „papiery wartościowe”.
 
Każdy z etapów Turnieju był osobno punktowany, zaś nad poprawnością odpowiedzi oraz ilością zdobytych punktów czuwało zacne JURY, składające się z przedstawicieli Domu Inwestycyjnego Xelion. Organizatorami Turnieju były: Dorota Kurowska oraz  Marzena Witek oraz Jan Kiełbasa – dyrektor Domu Maklerskiego BDM/ o Tarnów.



 

bottom of page