top of page

Akty normatywne   

  


Zarządzenie Dyrektora ZSEG jest na SGPW aktem normatywnym najwyższej rangi.
 


Uchwała SKPW jest najwyższym aktem normatywnym wydawanym przez SKPW. W drodze Uchwały Komisji tworzony jest między innymi "Regulamin SGPW" i dokonywane są jego zmiany. Uchwała SKPW dla swojej ważności wymaga podpisania przez Dyrektora ZSEG. Ma to zagwarantować kontrolę Dyrekcji ZSEG nad najważniejszymi aktami normatywnymi SKPW (np. zmiany Reg. Giełdy lub powołanie RO SKPW). Uchwała Komisji musi być przyjęta jednomyślnie w obecności wszystkich Członków SKPW.
 

 

Zarządzenie SKPW reguluje ważniejsze kwestie obrotu na Giełdzie. Dla swojej ważności Zarządzenie SKPW wymaga podpisu co najmniej dwóch Członków Komisji, Podejmowane jest zwykłe większością głosów w obecności wszystkich Członków SKPW. Członek Komisji może zwrócić się do Sądu o orzeczenie zgodności Zarządzenia z Regulaminem. W wypadku gdy Sąd orzeknie, że Zarządzenie jest niezgodne z Regulaminem Komisja jest zobowiązana do wydania nowego Zarządzenia poprawionego w oparciu o instrukcje Sądu w ciągu 14 dni od daty oficjalnego przekazania orzeczenia Sądu wraz z uzasadnieniem  i instrukcjami. Zarządzenie Komisji może być zmienione w trybie Zarządzenia.


Zarządzenie Prezesa SKPW reguluje szczegółowe kwestie obrotu na Giełdzie. Obowiązuje od momentu podania do wiadomości Inwestorów i Maklerów. W drodze Zarządzenia Prezesa SKPW regulowane są m. in. wszelkiego  rodzaju cenniki usług SBM i opłaty manipulacyjne.


Akty normatywne Wydawane przez RO SKPW nie mogą być sprzeczne z jakimikolwiek aktami normatywnymi wydanymi przez SKPW lub jej Członków. Wszelkie akty normatywne wydawane przez RO SKPW lub jego Członków w terminie 7 dni od  daty wydania muszą zostać przesłane do SKPW. SKPW może unieważnić akty normatywne wydawane przez RO SKPW i jego Członków wydając jednocześnie odpowiedni akt normatywny regulujący kwestie zawarte  w unieważnianym akcie. Wydanie przez SKPW aktu normatywnego regulującego kwestie zawarte w aktach normatywnych wydanych przez RO SKPW i jego Członków, powoduje automatyczne ich unieważnienie z dniem wejścia w życie  aktu wydanego przez SKPW.


Inne akty normatywne
Zarządzenia dotyczące wykonywanych obowiązków mogą wydawać również Członkowie SKPW oraz Dyrektorzy SBM. Wszystkie akty normatywne muszą być zgodne z Regulaminem SGPW. Akty normatywne wydawane  przez SKPW i jej członków mogą wykraczać poza delegację Regulaminu. Akty normatywne wydawane przez poszczególne organy mają moc wiążącą tylko w stosunku do podmiotów SGPW, które im podlegają: (np. akty normatywne SKPW obowiązują wszystkie organy Giełdy, a akty wydane przez Dyrektora SBM tylko w SBM którym on kieruje). Wszystkie akty normatywne publikowane są w Monitorze Giełdowym.

Podstawowe akty normatywne obowiązujące na SGPW:

Zarządzenie Dyrektora ZSEG z dnia 20 czerwca 1995 o utworzeniu SGPW

Uchwała SKPW z dnia 12.04.1996 "Regulamin Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych"

Zarządzenie SKPW z dnia 14.09 1996 "Zasady Etyki Zawodowej Maklera Licencjonowanego SGPW"

Zarządzenie SKPW s dnia 14.09.1996 "Regulamin Szkolnych Biur Maklerskich"

Zarządzenie SKPW z dnia 14.09.1996 "Regulamin Sądu Giełdowego"

Zarządzenie SKPW z dnia 10.02.1997 "Zarządzenie SKPW o Maklerach Licencjonowanych SGPW i przeprowadzaniu egzaminów maklerskich".

Regulamin Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych może być powoływany jedynie w sprawach nie uregulowanych aktami normatywnymi wydanymi przez organy SGPW.


Decyzje administracyjne wydawane przez niektóre organy SGPW
Decyzje administracyjne mogą wydawać wszystkie organy SGPW w szczególności SKPW, Członkowie SKPW, Dyrektorzy SBM i w najprostszych przypadkach maklerzy SBM. Dyrektorzy SBM wydają decyzje w sprawach o ukaranie maklerów  lub inwestorów za niewielkie przewinienia, rozpatrują prośby o sprawdzenie poprawności rozliczenia zlecenia, mogą też decydować w innych sprawach dotyczących zarządzanego przez nich Biura. Decyzje Dyrektora  SBM powinny być w celach Informacyjno-kontrolnych przedstawiane SKPW. Członkowie SKPW wydają decyzje w sprawach objętych zakresem ich obowiązków, rozpatrują również odwołania od decyzji Dyrektorów  SBM. Prezes SKPW wydaje decyzje dotyczące ukarania maklerów lub inwestorów oraz w innych sprawach na wniosek innych osób lub z własnej inicjatywy.

Decyzje wydawane jednoosobowo mogą być ustne lub pisemne. Decyzje dotyczące ukarania muszą być pisemne. Bieg terminu odwołania rozpoczyna się z dniem doręczenia lub ogłoszenia pisemnej decyzji wnioskodawcy  (lub ukaranemu). W razie odmowy sporządzenia pisemnej decyzji na wniosek wnioskodawcy (lub ukaranego) celem odwołania, decyzja nie obowiązuje. Z wnioskiem o wydanie decyzji należy się zgłosić do uprawnionej do  jej wydania instytucji. Maklerzy mają obowiązek poinformować zainteresowanego gdzie powinien się zgłosić z wnioskiem o wydanie decyzji i w jakiej formie powinien on być złożony. Skargi na pracę maklerów należy kierować do Dyrektora SBM, a skargi na Dyrektora za pośrednictwem Inspektora nadzoru do Członków SKPW.

Od decyzji administracyjnych wydawanych jednoosobowo przysługuje odwołanie w terminie trzech dni od wydania decyzji do wyższego szczebla administracji. Dwukrotne oddalenie odwołania w tej samej sprawie czyni dalsze odwołania  bezskutecznymi. Organ wydający decyzję obowiązany jest powiadomić o terminie odwołania i do kogo takie odwołanie należy wnieść. Od decyzji SKPW przysługuje odwołanie do SG. Od Decyzji RO  SKPW przysługuje odwołanie do RO SG lub SKPW. Zasady odwoływania się od decyzji poszczególnych organów SGPW przedstawia w sposób graficzny schemat - "Zasady wnoszenia odwołań od decyzji poszczególnych organów".



Kary regulaminowe
Dyrektor SBM i Prezes SKPW mogą nakładać przewidziane w Reg. SG kary, po samodzielnym rozpoznaniu sprawy, na wniosek osób Trzecich lub z własnej inicjatywy. W ważniejszych przypadkach zobowiązani są przekazać sprawę do rozpatrzenia wyższemu szczeblowi administracji czyli Dyrektor SBM do Prezesa SKPW, a Prezes SKPW do Komisji lub SG.



Kary nakładane przez Dyrektorów SBM

1) zawieszenie maklera licencjonowanego w prawach lub/i obowiązkach maklerskich do dwóch tygodni,

2) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego maklera do 500,- zł,

3) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego inwestora do 100,- zł,

4) upomnienie.

Kary nakładana przez Prezesa SKPW:

1) zawieszenie maklera licencjonowanego w prawach lub/i obowiązkach maklerskich do jednego miesiąca,

2) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego maklera do 1500,- zł,

3) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego inwestora do 500,- zł,

4) upomnienie.

Kary nakładane przez Sąd Giełdowy:

1) zawieszenie maklera licencjonowanego w prawach lub/i obowiązkach maklerskich do czterech miesięcy,

2) odebranie licencji maklerskiej czasowe lub na stałe,

3) odebranie tylko licencji maklerskiej II stopnia i pozostawienie licencji 1 stopnia,

4) upomnienie,

5) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego maklera do 80% wartości rachunku w dniu ogłoszenia wyroku,

6) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego inwestora do 5.000,- zł,

7) odebranie prawa do inwestowania na SGPW czasowe lub na stałe,

8) pozbawienie pełnionych funkcji,

9) odebranie tytułów honorowych.

Sąd drugiej instancji może zastosować kary inne niż wyżej wymienione. Po czasowym odebraniu licencji maklerskiej należy ponownie zdać egzamin maklerski a po czasowym odebraniu prawa do inwestowania na SGPW ponownie  wykupić Bon. W przypadku gdy na rachunku inwestycyjnym nie wystarcza pieniędzy na wypłacenie grzywny należy sprzedać papiery wartościowe wskazane przez ukaranego. Jeżeli po sprzedaniu wszystkich papierów wartościowych nie wystarczy pieniędzy na wypłatę grzywny należy zamknąć rachunek inwestycyjny.

bottom of page